English version

 
 
 
 
 
 
Tatra 147 DC 5, tajomná legenda

Dumpcar DC-5 je vozidlo na podvozku Tatra 147 /pre export na podvozku Tatra 147 E/ s tromi ťažnými nápravami, so vzduchom chladeným naftovým motorom. Je opatrený dozadu výklopnou korbou o obsahu 5 m3 a ochranným štítom na kabínou vodiča.

Dumpcar je určený k doprave kameňa, zeminy, všetkých sypkých hmôt a vôbec pre práce spojené s prepravou materiálu. Pre svoju schopnosť jazdy v teréne a skrátený rozvor náprav, je určený aj pre práce v obmedzenom priestore.
Toľko z príručky, ktorú vydala PPS Detva, teda výrobca tohto veľmi zaujímavého vozidla.

Prečo tajomná legenda?

Pretože T 147 jazdili po celom Československu, snáď v každom lome, či na väčšej stavbe, dokonca sa vyskytli aj v Číne.
Nevieme koľko kusov sa presne vyrobilo, ani to, v ktorom roku sa začala a kedy sa skončila výroba. Zachovalo sa len zopár fotografií a do dnešnej doby sa nezachoval ani jediný exemplár tohto vozidla.
Takisto je veľký otáznik nad rôznymi výrobnými prevedeniami, jednotlivé typy sa od seba líšili hlavne prevedením korby.

V jednom kameňolome v severných Čechách pracovalo zopár Tatier 147. V jednu sobotu poobede vodiči odstavili autá, tak ako každý deň a odišli domov. V noci bola veľká prietrž mračien a napadlo veľmi veľa zrážkovej vody.
V pondelok ráno bolo miesto kameňolomu zatopené do výšky niekoľko metrov aj so všetkým, čo tam ešte v sobotu bolo a ešte teraz tam všetko pod vodou aj je. Problém je ten, že už nikto z pamätníkov si presne nespomína, ktorý kameňolom to presne bol, možno maličkosť, no v uvedenej oblasti je takých miest asi 40. Toľko vraví legenda.


V nedeľu 18.8.2002 sa uskutočnilo slávnostné predstavenie Tatry 147 DC 5, ktorá bola predstavená po prvý raz po perfektnej a náročnej renovácii.
Jej štastnému majiteľovi možno len blahoželať k odvedenej práci a zároveň aj tak trocha závidieť. Táto Tatra 147 DC 5 je s najväčšou pravdepodobnosťou jediný exemplár, ktorý existuje na území bývalého Československa.


Pravdepodobne jediný zachovalý exemplár na území bývalého Československa.
Nájdete tu

+

pokračovanie

+

Expedícia Španielsko Tatra 147 tour 2004


    [ Nasledujúca ]  © 2001 - 2009 TATRATRUCK - Všetky práva vyhradené
  Webdesign by Milan Šuba